Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Blog Ciekawostki

Firma

Reklama

Spis ulic

Brzozowa, Bugaj, Celna, Dawna, Długa (strona południowa), Dziekania, Jezuicka, Kanonia, Kamienne Schodki, Krzywe Koło, Miodowa (strona wschodnia), Mostowa (pierzeja południowa), Nowomiejska, Piekarska, Piwna, Podwale, Rycerska, Rynek Starego Miasta Senatorska (1,3), Szeroki Dunaj, Świętojańska, Wąski Dunaj, Plac Zamkowy, Zapiecek.

plan Starego Rynku
+  historia każdej kamienicy

historia Starego Rynku

Rynek Starego Miasta - strona Dekerta

Dekert Jan (1738 - 1790). Prezydent m. Starej Warszawy w l. 1789—90. Mieszczanin warszawski. W dobie Sejmu Czteroletniego był głównym rzecznikiem interesów miast polskich, inicjatorem i przywódcą słynnej „czarnej procesji" delegatów miejskich, która w grudniu 1789 r. udała się na Zamek i złożyła królowi memoriał w sprawie przywrócenia dawnych praw i przywilejów miastom Rzeczypospolitej. Wyróżnił się również działalnością na polu gospodarczym. W l. 1771—85 był starszym Konfraterni Kupieckiej, w 1766 r. — współzałożycielem Kompanii Manufaktur Wełnianych; w 1776 r. wydzierżawił wraz z P. Blankiem i J. Rafałowiczem od Skarbu Koronnego monopol tabaczny. Dorobił się fortuny, którą stracił na skutek działalności politycznej. Zmarł w kamienicy przy ul. Nowomiejskiej 4, w czasie obrad Sejmu Czteroletniego, w okresie największego nasilenia walki o prawa dla miast. Grób w katedrze św. Jana; tamże 2 epitafia wykonane w poł. XIX w. przez H. Stattlera: prezydenta Dekerta i jego syna, bpa Jana Dekerta, z portretami malowanymi przez J. K. Kaniewskiego, zniszczone zostały w czasie ostatniej wojny.


w tle wygląd przedwojenny - kontur oznacza zniszczenia wojenne

Rynek 42

Rynek 40

Rynek 38

Rynek 36

Rynek 34

Rynek 32

Rynek 30

Rynek 28

wszystkie kamienice - to Muzeum Historyczne m. st. Warszawy

Rynek 42 kamienica Montelupich (Filipowska) - wejście do Muzeum

Rynek 40 -  kamienica Klemensowska

Rynek 38 - kamienica Kurowskiego (Talentich)

Rynek 36 - kamienica "pod Murzynem"

Rynek 34 - kamienica Szlichtingowska

Rynek 32 - kamienica Baryczków

Rynek 30 - kamienica Kazubowska

Rynek 26  - kamienica Falkiewiczowska

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK