Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

Brzozowa, Bugaj, Celna, Dawna, Długa (strona południowa), Dziekania, Jezuicka, Kanonia, Kamienne Schodki, Krzywe Koło, Miodowa (strona wschodnia), Mostowa (pierzeja południowa), Nowomiejska, Piekarska, Piwna, Podwale, Rycerska, Rynek Starego Miasta Senatorska (1,3), Szeroki Dunaj, Świętojańska, Wąski Dunaj, Plac Zamkowy, Zapiecek.

plan ulicy

historia
i stare zdjęcia

legenda o Zapiecku

Ulica Zapiecek to właściwie nie uliczka, a placyk uliczką zwany o długości zaledwie 36 metrów. Powstało to miejsce z dawnej Piekarskiej i to pewnie przez przypadek. Zawaliła się kiedyś kamienica na rogu Świętojańskiej i już jej nie odbudowano, tak poszerzona Piekarska stała się Zapieckiem. A działo się to w 1831 roku. Nazwę Zapiecek ustalono podobno w 1770 roku, a wszystko przez młodego złodziejaszka, co nocą zakradł się po kiełbasę, a uciekając z pachnącą zdobyczą ukrył się w mieszkaniu pewnego szewca. Dostał się do tego mieszkania przez komin, a ukrywszy się ze zdobyczą na zapiecku szewskiego domostwa, przesiedział tam dni parę. Inna historia mówi o piecu do wypalania wapna, który na rozkaz starosty wtedy rozebrano, a skoro pieczono na Piekarskiej to i za piecem czyli na Zapiecku pachnieć świeżym chlebem też musiało.
Jak czytamy w "Szkicach Staromiejskich" (Warszawa 1955 wyd. SZTUKA) Zapiecek to krótka (ok.36 m) i stosunkowo szeroka uliczka, stanowiąca raczej rodzaj placyku pomiędzy południowo-zachodnim narożem Rynku, a ulicą Piwną - stanowi przedłużenie Piekarskiej. Uliczkę ta zwano dawniej (1743) Poprzeczną.
Rozszerzenie tej uliczki do placyku o obecnym kształcie datuje się na rok 1831 gdy zawaliła się kamienica Wagnerów (hip.9) przy Świętojańskiej i nie została odbudowana. Nazwa Zapiecek datuje się od 1770 roku (Kurier Warszawski z 1848 r. nr 141).
W XIX wieku na Zapiecku odbywał się bardzo popularny w Warszawie targ "na gołębie" i ptaki śpiewające.
Stanisław Wiechecki (Wiech) na rogu Zapiecka i Piwnej umieścił swoja słynną "Cafe pod Minogą"

Zapraszają: ogródki letnie restauracji

 
 


narożnik Zapiecka i Piwnej - młodzi artyści rysują staromiejskie kamieniczki


widok Zapiecka od strony Piwnej - na wprost ul. Świętojańska i wejście na Rynek


ogródki na Zapiecku - widok w kierunku Piekarskiej - pierwsza w prawo to ul. Piwna

   

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK