Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc@warszawska.info    abc.warszawa@gmail.com


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

  dzielnica

osiedle

Biała, Chłodna, Chmielna (nr 98-134), Ciepła, Dobrzańskiego, Elektoralna (nr 24-28), Grzybowska, Al.Jana Pawła II, Al.Jerozolimskie, Kotlarska, Krochmalna, Łucka, Miedziana, Ogrodowa, Pańska, Pereca, Platynowa, Prosta, Sienna, Al."Solidarności", Srebrna, Śliska, Towarowa, Twarda, Waliców, Wronia, Złota, Żelazna.

historia ulicy

Grzybowska 4
czyli jak to było z siedzibą PSL

Ulica idąca od Granicznej do Karolkowej. Dawna droga narolna biegnąca przez grunta książęce, a następnie starościńskie. Od połowy XVII w. weszła w obręb miasteczka Grzybów, założonego przez starostę warszawskiego Jana Grzybowskiego, stąd nazwa ulicy, w którą przekształciła się na odcinku początkowym od Granicznej do Ciepłej. Od końca XVII w. stanowiła granicę między jurydykami Grzybów i Wielopole. Na początku XVIII w. została zabudowana po stronie północnej, w połowie stulecia zaś uregulowana do Ciepłej; dalej biegła jako droga wśród ogrodów i pól. Ok. 1770 uregulowana została jako ulica aż do wałów (ob. Towarowa); luźna zabudowa sięgała do Wroniej. W końcu XVIII w. G. liczyła 5 domów murowanych, 40 dworków i domów drewnianych, 10 browarów i 2 młyny. Między wałem i Przyokopową G. została przerwana, dalej biegła jako aleja; na tym odcinku znajdowały się cegielnie i liczne glinianki. W l. 1818-1826 przy G. wybudowano ok. 20 kamienic 1- i 2-piętrowych, klasycystycznych, a liczba domów drewnianych zmniejszyła się do połowy. Ok. 1840 wybudował tu swój dom (pod nr 19) arch. Jakub Gay. W końcu XIX w. G. zabudowana została kamienicami czynszowymi, zamieszkałymi w znacznym stopniu przez ludność żydowską. W 1944 zabudowa została całkowicie zniszczona. Ok. 1950 przy rogu G. i Towarowej wybudowano gmach Wydawnictwa Min. Obrony Narodowej; ok. 1966 pod nr 4-6-gmach Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, przed którym ustawiono pomnik „Czynu Chłopskiego" dłuta Stanisława Sikory. Przy G. stanęły bloki osiedla „Za Żelazną Bramą"; w 1970 G. jest nadal placem budowy.
(Eugeniusz Szwankowski. Ulice i place Warszawy. PWN. Warszawa 1970)


budowa przychodni - Grzybowska 34 - w tle osiedle "Za Żelazna Bramą"

Tygodnik "Stolica" - 1969 r. widok na ul. Grzybowską w głębi plac Grzybowski

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK