Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Blog Ciekawostki

Firma

Reklama

Spis ulic

  dzielnica

osiedle

Biała, Chłodna, Chmielna (nr 98-134), Ciepła, Dobrzańskiego, Elektoralna (nr 24-28), Grzybowska, Al.Jana Pawła II, Al.Jerozolimskie, Kotlarska, Krochmalna, Łucka, Miedziana, Ogrodowa, Pańska, Pereca, Platynowa, Prosta, Sienna, Al."Solidarności", Srebrna, Śliska, Towarowa, Twarda, Waliców, Wronia, Złota, Żelazna.

historia ulicy

 

Ulica idąca od Prostej do Żytniej. Przeprowadzona przed 1770 i sięgająca od Pańskiej do Leszna, w tym roku otrzymała nazwę Wronia, zaliczaną do tzw. nazw ptasich, jak pobliskie Gęsia, Kacza, Orla. W XVIII w. zabudowana była tylko przy rogach Ogrodowej, Chłodnej i Grzybowskiej drewnianymi domami i dworkami oraz browarami, których na początku XIX w. było 5. W tym czasie między Łucką i Pańską Wronia biegła jako wąska droga wśród glinianek i zarośli, na pozostałym odcinku szła wśród ogrodów. Przy skrzyżowaniu z Krochmalną utworzył się mały placyk. W czasach Królestwa Kongresowego zabudowano ją między Grzybowską i Ogrodową przeważnie po stronie zachodniej, nieparzystej, domami drewnianymi i murowanymi. Odcinek między Prostą i Łucką biegł łukiem wygiętym ku wschodowi. Jako ulica peryferyjna szła wśród pól i ogrodów i pozostała nie brukowana przez znaczną część XIX w. Dopiero w 1864 wybrukowano ją kamieniem polnym. Przed 1875 została przedłużona na południe do Srebrnej, a ok. 1880 w kierunku północnym do Żytniej. Przed 1875 zabudowana była od Leszna do Łuckiej przeważnie domami murowanymi, a od Siennej do pl. Witkowskiego (późn. Kazimierza Wielkiego) szła wśród pól uprawnych. W 1. 1880-1904 zabudowana była kamienicami o brzydkich fasadach i o licznych mieszkaniach, przeważnie nie skanalizowanych, oraz niewielkimi fabrykami. Zamieszkiwała ją głównie ludność robotnicza, zatrudniona w fabrykach Woli; podczas rewolucji 1905 W. była terenem akcji bojowych. W 20-leciu międzywojennym zabudowa nie uległa większym zmianom.


anons z 1938 roku

Podczas ostatniej wojny zwłaszcza w 1944, została zniszczona prawie całkowicie, z wyjątkiem domu przy narożu Pańskiej. W 1948 przecięła ją trasa W-Z. Część ruin wyburzono, w 1969 zachowały się jeszcze fragmenty murów ze śladami kul po egzekucjach hitlerowskich. (wg. Eugeniusza Szwankowskiego)


barykada na Wroniej w okresie Powstania Warszawskiego 1944 r.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK