Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc@warszawska.info    abc.warszawa@gmail.com


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

Anielewicza, Barona, Burakowska, Elbląska, Gibalskiego, Karolkowa, Kolska, Kozielska, Leszno, Mireckiego, Młocińska, Młynarska, Ostroroga, Ostrowiecka, Okopowa, Piaskowa, Powązkowska, Słodowiecka, Szamocka, Tatarska, Żytnia.

historia ulicy

 

Jak pisze Eugeniusz Szwankowski (zob. bibliografia) - Okopowa to ulica biegnąca łukiem od ul. Chłodnej do
ul. Marchlewskiego (obecnie Jana Pawła II), powstała na miejscu wałów i fosy zwanych okopami, usypanych w 1770. Zaczątek ulicy stanowiła droga biegnąca wzdłuż wału po jego wewnętrznej stronie. Ok. 1820 bieg wału i dróg został wyprostowany na odcinku między Gęsią (ob. Anielewicza) i Powązkowską. W tym czasie wzdłuż zewnętrznej strony wału przeprowadzono nową drogę, która również weszła w obręb późniejszej ulicy. Jeszcze w 1799 po zewnętrznej stronie wału naprzeciw Gęsiej założono cmentarz żydowski, znacznie rozszerzony w XIX w. Katolicki cmentarz Powązkowski, rozszerzony w początkach XIX w., zetknął się z drogą idącą pod wałem. Na początku XIX w. w pobliżu cmentarza żydowskiego wybudowano prochownię otoczoną w 1820 wałem połączonym z miejskim wałem. Po 1840 na miejscu prochowni wybudowano fabrykę maszyn rolniczych. Ok. 1875 okopy zostały zniesione i na ich miejscu, a także zasypanej fosy oraz drogi przeprowadzono szeroką ulicę, która najpierw otrzymała nazwę Przedokopowej, a w 1890 - Okopowej.
W końcu XIX w. O. zaczęto zabudowywać domami mieszkalnymi i fabrykami, wśród których największe były garbarnie Pfeiffera oraz Temlera i Szwede. W 1902 ulica została poszerzona. Ok. 1928 przez O. przeprowadzono linię tramwajową na wydzielonych torach. Podczas okupacji hitlerowskiej w 1941 przy O. między Pawią i Stawkami wzniesiono mur stanowiący granicę getta. Na znajdującym się przy cmentarzu żydowskim boisku Klubu Sportowego „Skra" hitlerowcy wymordowali w 1. 1940-1943 tysiące Żydów z getta. W maju 1943 przez mur przy O. w pobliżu Gęsiej próbowali się przedrzeć powstańcy żydowskiego getta przy pomocy polskich organizacji. W dniach 6-11 VIII 1944 przy O. krwawe boje toczyły oddziały Kedywu AK.
W l. 1943/1944 zabudowa O. została wypalona i zburzona. W l. 1953-1966 między ulicami Mireckiego i Lesznem wybudowano nowe domy osiedla „Młynów" (arch. M. Przerwa-Tetmajer), a w . 1960-1968 - wysokie (?) bloki „Muranowa Zachodniego".

W miejscu dzisiejszego centrum handlowego "Klif" znajdowała się fabryka - garbarnia braci Pfeifferów.


fragment mapy warszawy Orłowicza z 1938 r. - Okopowa


Okopowa 49/51 czyli nie istniejąca dziś synagoga przy cmentarzu żydowskim

 

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK