Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Plac Zamkowy 19


Restauracja PRZY ZAMKU
tel. 22 831 02 59; fax 22 635 93 47
www.restauracjaprzyzamku.pl

Lokal z klimatyzacją, zaciszną atmosferą
i bogatym menu.
Specjalność: kuchnia myśliwska
Myśliwskie elementy wystroju
nadają charakter
pewnej magnackiej dostojności
i obiecują ...raj dla podniebienia.

Plac Zamkowy 19 hip. 27, narożnik ul. Świętojańskiej nr 1, kamienica Pigułczyńska, Jarzębska, Seminarzystów (Bartoszków). W. XV/XVI dom Macieja, siodlarza, 1502 kuśnierza Jana Wierczocha, sprzedany Piotrowi, konwisarzowi. Od 1507 należał do rodziny rymarzy Gembów (Gębiczów). 1571 kupiony przez aptekarza Wojciecha Pessyńskiego (Peszyńskiego), który zapewne zbudował dwutraktową kamienicę, zwróconą frontowym, krótszym bokiem do ul. Świętojańskiej, bez zaplecza gospodarczego (podwórza).

Odziedziczona następnie przez syna Wojciecha, również aptekarza, Jakuba zw. Pigułą. 1637 posesję jako kaduk po zmarłym bezpotomnie kupcu Jerzym Kłosie dostał muzyk i królewski przedsiębiorca budowlany Adam Jarzębski, po którego śmierci w posiadaniu jego synów: Szymona, potem Władysława, konstruktora instrumentów muzycznych. [Jak podaje przewodnik warszawski z 1938 r. w połowie XVII w posiadał ją i zmarł w niej Adam Jarzębski muzyk i budowniczy Zygmunta III, autor książki "Gościniec albo opisanie Warszawy" (1643), pierwszego przewodnika po Warszawie]  Od 1669 własność kościelna księży mansjonarzy; libertowana w związku z przebudową. Następnie siedziba seminarium kierowanego przez sprowadzonych do Polski 1683 księży bartolomitów (zw. Bartoszkami).
W roku 1743 trzykondygnacjowa, 1790 czterokondygnacjowa. Po likwidacji seminarium 1865 przeszła na własność rządu, od 1870 w rękach prywatnych: Szczecińskich, na początku XX wieku Karola Szpodrowskiego, od 1919 Andrzeja Laszczki i jego sukcesorów. 
W 1944 zburzona do parteru. Odbudowana w 1957 wg proj. Tadeusza Makarskiego, z nawiązaniem do wyglądu sprzed zniszczenia, zachowującego cechy z w. XVIII; wnętrza nowo projektowane. - 
Czterokondygnacjowa z mieszkalnym poddaszem. Piwnice gotyckie z w. XVI. Fasada od pl. Zamkowego (pierwotnie boczna) pięcioosiowa; parter nowo ukształtowany (z daszkiem), płyta z inskrypcją upamiętniającą działalność Adama Jarzębskiego.  Nad II p. zadaszony gzyms; sgraffito proj. Edmunda Burke. Elewacja od ul. Świętojańskiej dwuosiowa, na wysokości pięter rozwiązana analogicznie do fasady.

MIASTO WARSZAWA. Część I Stare Miasto. Katalog Zabytków Sztuki. Polska Akademia Nauk. Instytut Sztuki. Pod redakcją Jerzego Z. Łozińskiego i Andrzeja Rottermunda. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. T 1-2. Warszawa 1993.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK