Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Rynek 21

Rynek nr 21, hip. 43, kamienica Friczowska (Wilczkowska, Delpaczyńska). Wzniesiona w. XV jako jednotraktowa (głębokość obecnych dwóch traktów przednich), jednoprzestrzenna, podpiwniczona, z szeroką sienią na parterze o znacznej wysokości, wyznaczonej zachowaną częściowo w fasadzie wysoką wnęką portalową. W. XV/XVI parokrotnie przebudowywana m.in.: w fazie I przykrycie piwnic sklepieniem kolebkowym na całą szerokość domu, z wstawieniem dzielącej piwnice na dwa trakty ściany poprzecznej, o którą wsparte schody wewnętrzne na parter; w fazie II obniżenie wysokości parteru wraz ze zmianą portalu na niższy i szerszy (obecny); w fazie III zapewne nadbudowanie lub przebudowanie wyższych kondygnacji na cele mieszkalne, wymurowanie schodków zewnętrznych z parteru na podwórze (zachowane w tylnym trakcie piwnic). Jedną z tych przebudów lub wszystkie należy łączyć z pierwszym znanym właścicielem Jerzym Landekerem (Landecker) Fryczem (Fricz, Fritcz, Friczowicz), kupcem, rajcą, wzmiankowanym 1494-1522. Od 1522 zw. Friczowską, w posiadaniu rodziny Wilczków: Jana, ożenionego z Elżbietą wdową po Jerzym Landekerze, potem Macieja, przez nich ponownie przebudowana z dodaniem tylnego traktu, złożonego z izby tylnej i przechodu na podwórze. 1602 remontowana przez kolejnego właściciela Jana Korba. Od 1608 własność Aleksandra del Pace, kupca. 1674 zrujnowana, 1689 częściowo spalona.Odbudowana na początku XVIII w. i być może nadbudowana o jedną kondygnację przez kolejnego właściciela Michała Szubalskiego. Od tego czasu połączona z sąsiednią (nr 21 A) pozostaje wraz z nią do ok. 1784 w rękach Szubalskich, w końcu w. XVIII Rogalskich.

1810 kupiona przez Błeszyńskiego, komisarza skarbowego, dla którego remontowana; wówczas powstała sześcioosiowa fasada wspólna dla obu domów (odtąd wspólny nr porządkowy i hipoteczny). Następni właściciele m.in.: ok. 1844 Piotr Jenny, 1852-87 Stanisław Żbikowski, ,1889-1915 Władysław Czajkowski. Remontowana 1898 pod kierunkiem Antoniego Kazimierza Porczyńskiego. Ok. 1919-32 w rękach Leonii Jeleniowskiej. Po 1926 remont i przebudowa poddasza na cele mieszkalne wg proj. Juliana Lisieckiego. Wówczas fasada z kamienną płaskorzeźbą lwa nad przyziemiem (przeniesioną być może z kamienicy Rynek nr 19) i balkonem z 1913 proj. przez Władyslawa Marconiego na dwu środkowych osiach II piętra. 1928 remont fasady wg proj. Karola Sicińskiego, wówczas odkryto i odsłonięto portale gotyckie, uzupełniono górną część wyższego portalu, przywrócono podział na dwie odrębne elewacje usuwając m.i. balkon i płaskorzeźbę lwa. Przed 1939 własność Ireny z Jeleniowskich Taube i Haliny z Jeleniowskich Temlerowej. Po zniszczeniu 1944 zachowane piwnice i fragmenty fasady z portalami, przed 1949 zabezpieczone. Odbudowana 1952-53 wg proj. Jana Bieńkowskiego i Zofii Krotkiewskiej, z częściowym zachowaniem ocalałych elementów, odtworzeniem fasady nawiązującej do stanu sprzed 1944 (zlikwidowano szeroką wystawkę w dachu i zmieniono na parterze drzwi na okno), nowo projektowaną elewacją tylną i wnętrzami proj. m.in. przez: Bohdana Boberskiego, Zofię Krotkiewską, Janusza Krotkiewskiego (klatka schodowa i kawiarnia na piętrze) i Jerzego Brabandera (kawiarnia na parterze). - Czterokondygnacjowa, trzytraktowa. Piwnice połączone z kamienicami nr 19, 21 , 23, 25, gotyckie, trzytraktowe, mieszczą restaurację "Krokodyl". Dwa przednie pomieszczenia z dwoma okienkami na Rynek, schodami na parter i wnękami w ścianie bocznej (od kamienicy nr 21 A) z w. XV, sklepione kolebkowo do 1952 (obecnie stropy płaskie); trakt tylny piwnic podzielony wzdłużnie arkadami wydzielającymi wąski korytarzyk, z wnękami we wszystkich ścianach, późnogotycki w. XVI, w nim dawne schody z parteru na podwórze, z wcześniejszej przebudowy, koniec w. XV; filar i sklepienie 1602. Wnętrza parteru 1 pierwszego piętra połączone z sąsiednimi kamienicami nr 19 i 21 A, mieszczą kawiarnię ."Krokodyl". Fasada trzyosiowa. Na parterze z cegły gotyckiej (częsciowo przelicowanej) po prawej ostrołukowy portal czterouskokowy o profilach wałkowych, zapewne koniec w. XV, nad którym ościeża pierwotnego portalu, w. XV, znacznie wyższego i węższego, o podobnym (pięciouskokowym) obramieniu; po lewej nowo projektowane okno oraz wywieszka z krokodylem wyk. 1953 przez Mieczyslawa Jarnuszkiewicza. Najwyższa kondygnacja oddzielona gzymsem kordonowym, pokryta sgraffitem wyk. 1953 przez Witolda Millera.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK