Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Piwna 8

PIWNA NR 8, hip. 91. Pierwotnie tylna część działki ul. Świętojańska nr 11; co najmniej od w. XVI miała innych właścicieli, w konsekwencji zyskała odrębny numer hip. W. XV dom drewniany, własność m.in.: Mikołaja kaletnika, Wojciecha Zabłotnego, piwowara, po 1594 Tomasza Zubrzyckiego. Kamienica wzniesiona przed 1620. Po drugiej połowie XVII w. własność Krzysztofa Przybyszewicza, szmuklerza. W. XVIII m.in. w po-siadaniu Jędrzeja Pipcia (Pepicza?), kupca (1743-54) i Jana Naumaystra (Neimeistra), krawca; przekształcana, w tym czasie trzykondygnacjowa, dwuosiowa. 1834 kupiona przez Szymona Ewerty, następnie własność Krajewskich, Niwińskich, Mimelszindta (Mittelstedt), od którego 1907 kupiona przez Nowakowskich; w czasie przeprowadzonej przez nich restauracji odkryto polichromowany strop. Prawdopodobnie w. XX zmieniono otwory parteru. 

Po zniszczeniu 1944 zachowane piwnice, parter i fasada do gzymsów podokiennych trzeciej kondygnacji. Po rozebraniu pozostałości odbudowana 1952-53 wg proj. Haliny Kosmólskiej, w nawiązaniu do stanu sprzed zniszczenia, z nowo projektowanym przyziemiem. - Trzykondygnacjowa z mieszkalnym poddaszem. Piwnice głównie z w. XVII.

 

Na miejscu dawnej jadłodajni "Pod Gołębiami"
dziś funkcjonuje bar - restauracja "Karmnik"

 

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK