Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Piwna 46

Piwna 46, hip. 47. Pierwotnie znajdowała się tu drewniana zabudowa gospodarcza działki Rynek St. Miasta nr 29. Murowana oficyna wzniesiona została w latach 1659-70 jako dwupiętrowa, z trzyosiową fasadą. W 1746 gruntownie przebudowana, m.i. z nadbudową o jedną kondygnację, przekształceniem fasady na czteroosiową i nowym jej wystrojem.
Po zniszczeniach 1944 zachowane piwnice i częściowo fasada.
Odbudowana ok. 1953 wg proj. Wacława Podlewskiego z uzupełnieniem fasady, nowo projektowaną elewacją tylną i wnętrzami w parterze nawiązującymi do układu sprzed 1944. - Czterokondygnacjowa, dwutraktowa.
Piwnice 2. poł. w. XVII, sklepione kolebkowo. Na parterze wąska sień ze sklepieniem kolebkowo-krzyżowym, pomiędzy pomieszczeniami sklepionymi kolebką z lunetami. Na drugiej od lewej strony osi portal piaskowcowy, zrekonstruowany, uskokowy, z datą 1746 i autentycznym liściastym zwornikiem, na którym litery L[audetur] J[esus] C[hristus]. Obok okno w piaskowcowym obramieniu z odtworzonym zwieńczeniem analogicznym jak w portalu; pozostałe okna przyziemia w kamiennych, częściowo uzupełnionych obramieniach.

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK