Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Piwna 38a

Piwna 38a, hip. 43. Pierwotnie drewniane zabudowania gospodarcze kamienicy Rynek St. Miasta nr 21A (tamże zob. właściciele). Murowana oficyna wzniesiona zapewne w. XVI (fragmenty gotyckich wątków w ścianach piwnic). Przebudowywana i nadbudowana w. XVII-XVIII; 1743 czterokondygnacjowa, trzyosiowa.

Po zniszczeniach 1944 zachowane piwnice, pomieszczenia parteru ze sklepieniami, fasada z portalem. Po rozebraniu, z wyjątkiem piwnic, odbudowana 1950-54 wg proj. Jana Bieńkowskiego i Zofii Krotkiewskiej, z odtworzeniem fasady sprzed 1944, nowo projektowanymi wnętrzami, w przyziemiu z częściowym odtworzeniem dawnego układu, i elewacją tylną. - Czterokondygnacjowa, dwutraktowa, połączona z kamienicą nr 38 oraz w parterze z nr 40.

Piwnice nowożytne z fragmentami wątków gotyckich. Fasada trzyosiowa ze sgraffitem wyk. 1954 przez Jana Zamoyskiego (na zdjęciu poniżej); po prawej odtworzony portal piaskowcowy, zapewne z drugiej połowy w. XVII, zamknięty półkoliście, z filarkami dźwigającymi odcinek profilowanego gzymsu; okna w profilowanych opaskach, na I p. z gzymsami nadokiennymi (pominiętymi przy odbudowie na II p.).

   

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK