Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Piwna 28

PIWNA NR 28, hip. 11. Pierwotnie drewniana oficyna kamienicy ul. Świętojańska nr 31 (tamże zob. właściciele). W 1705 wspomniany dworek, należący do właściciela tej kamienicy. Budynek murowany wzniesiony prawdopodobnie w 1. ćw. w. XVIII, kiedy właścicielem Ambroży Tomasz Czempiński, regent metryki skarbu koronnego. 1743 i 1790 kamienica czterokondygnacjowa, trzyosiowa. Zapewne w. XIX zabudowano przestrzeń między kamienicą od ul. Świętojańskiej, a kamienicą od ul. Piwnej, które połączono piętrowym gankiem.

Po zniszczeniu 1944 pozostały mury i sklepienia piwnic oraz częściowo mury i sklepienia parteru oraz fasada do gzymsu wieńczącego. Po rozebraniu pozostałości odbudowana 1952-3 wg proj. Stefana Krasińskiego, w nawiązaniu do stanu sprzed 1944. Odtworzono układ przyziemia, fasadę, zmieniając jedynie parter, zlikwidowano zabudowę podwórza.
Czterokondygnacjowa. Piwnice w. XVIII, nieregularne, dwupasmowe, jedno- i dwu- traktowe, sklepione kolebkowo. W dwutraktowym przyziemiu po prawej brama przejazdowa, sklepiona kolebkowo z lunetami, obok duża izba frontowa nakryta kolebkowo-krzyżowo i za nią klatka schodowa. Fasada, o charakterze barokowym, trzyosiowa, powyżej wydzielonego profilowanym gzymsem parteru rozczłonkowana lizenami; okna pięter w profilowanych opaskach z gzymsami podokiennymi na kostkach, pod nimi prostokątne płyciny z wyciętymi narożami.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK