Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Piwna 24

 

PIWNA NR 24, hip. 13. Pierwotnie oficyna kamienicy ul. Świętojańska nr 27 (tamże zob. właściciele). Murowana wzniesiona 2. pół. w. XVII lub na pocz. w. XVIII; 1743 i 1790 czterokondygnacjowa, trzyosiowa, z drewnianymi gankami wzdłuż wszystkich trzech pięter od strony podwórza. Przebudowywana.

Po zniszczeniu 1944 pozostały mury i sklepienia piwnic oraz część murów i sklepień parteru. Po rozebraniu pozostałości odbudowana 1952-3 wg proj. Stefana Krasińskiego, z częściowym nawiązaniem do stanu sprzed 1944.

Obniżono budynek o jedną kondygnację, skrócono od tyłu, w fasadzie zaprojektowano na nowo otwory parteru, nie odbudowano ganków łączących na wysokości pięter oficynę z kamienicą od ul. Świętojańskiej.

Trzykondygnacjowa, jednotraktowa. Piwnica jednoprzestrzenna, nowożytna. Wewnątrz zachowany układ przyziemia: sień po lewej i obszerna izba obok, sklepione kolebkowo-krzyżowo.

Fasada trzyosiowa; parter wydzielony gzymsem, w miejscu styku z kamienicą nr 22 skarpa, okna pięter w profilowanych opaskach, na I p. gzymsy podokienne na konsolach.
 

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK