Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

Piwna 2

   

Piwna nr 2, i Plac Zamkowy 15; hip. 29, kamienica Kleinpoldtowska.

W pierwszej połowie. XVI dom szewca Piotra, następnie kuśnierskiej rodziny Siekierów, którzy przed 1579 wznieśli dwutraktową kamienicę, z sienią w przednim oraz z izbą tylną i przechodem na podwórze w tylnym trakcie, o wysokości co najmniej dwóch kondygnacji (wątki gotyckie sięgały drugiego piętra). Od ok. 1620 w posiadaniu rajcy Jakuba Strzesza (Strzysz), ok. 1655-69 Jerzego Kleinpoldta i być może przez niego przebudowana. W drugiej połowie XVII w. należała do Piotra Talentiego (1669) i Mikołaja Rowno, 1743-84 do ławnika Salomona Paulina, później Placyda Izbińskiego, podstolego mszczonowskiego. Na przełomie w. XVIII/XIX wygospodarowanie dodatkowej kondygnacji i przebicie jej okien na wysokości gzymsu koronującego, zapewne przez ówczesnego właściciela Jakubowicza (Paschalisa?, kupca, persjarza, ławnika). Później własność Thuguttów i Lewandowskich.

Po zburzeniu 1944 odbudowana 1957 wg proj. Tadeusza Makarskiego, z częściowym nawiązaniem do wyglądu z w. XVIII, z nowymi uzupełnieniami; wnętrza nowo projektowane. - Trzykondygnacjowa z mieszkalnym poddaszem. Na narożu od ul. Piwnej zadaszona, uskokowa skarpa do wysokości I p., przedłużona w formie wydatnego cokołu na jednoosiową elewację boczną.

Na parterze budynku znajduje się restauracja włoska
(wejście od Placu Zamkowego)

 

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK