Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

Piwna 14

   

PIWNA NR 14, hip. 18, przyległa do uliczki, która niegdyś zamknięta od ul. Piwnej murem z drzwiami. Pierwotnie drewniana oficyna kamienicy Arcybractwa Miłosierdzia, ul. Świętojańska nr 17, hip. 18. Murowana wzniesiona ok. połowy w. XVII (?).

1743 dwupiętrowa, trzyosiowa. Zapewne w końcu w. XVIII podwyższona o jedno piętro.

1853 przebudowana na zlecenie ówczesnego właściciela posesji Jana Grabskiego przez budowniczego m. st. Warszawy Ludwika Szmideckiego (przebudowa wnętrz, budowa na nowo III p., nowy wystrój elewacji).
 

Po zniszczeniu 1944 ocalały piwnice i parter wraz z fragmentem fasady. Odbudowana w 1953 wg proj. Haliny Kosmólskiej, w częściowym nawiązaniu do staw sprzed 1944; zaprojektowano na nowo otwory parteru i układ wnętrz, zmieniono sylwetę dachu i obramienia okien.

Czterokondygnacjowa z mieszkalnym poddaszem. Nad wejściem nowo projektowana kamienna płaskorzeźba, emblemat Miłosierdzia, związana z dziejami kamienicy (zob. ul. Świętojańska nr 17).

 

Na parterze kamienicy - restauracja indyjska.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK