Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc@warszawska.info    abc.warszawa@gmail.com


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Piwna 13

Piwna 13 - kamienica szpitalna, W XV wieku na miejscu obecnej kamienicy znajdował się dom drewniany w którym mieścił się szpital razem z przytułkiem. W 1565 - do końca XVI wieku mieściły się tu dwa budynki szpitalne, gdzie mieszkali "scholarowie" szkoły kolegiackiej utrzymywani przez szpital i komornicy.
Na początku XVII wieku wzniesiona została wąska kamienica staraniem biskupa poznańskiego Wawrzyńca Goślickiego. Kamienica ta spaliła się w 1669 roku. Gruntowna przebudowa rozpoczęła się po przejęciu przez siostry Miłosierdzia Bożego w 1684 roku. Wówczas osiągnęła cztery kondygnacje z sienią pośrodku dla przejścia do zabudowań szpitalnych. Remontowana pod kierownictwem Damazego Borzęckiego w roku 1848 (akt erekcyjny budowy znaleziono dopiero w 1952 roku, podczas odbudowy, w zakopanej na podwórzu butelce).
Podczas odbudowy po zniszczeniach ostatniej wojny (1952-53) przywrócono stan sprzed 1944 r. obniżając budynek o jedną kondygnację.


W zworniku portalu bramy widzimy głowę
św. Jana Chrzciciela (herb kapituły).
Pod spodem znajduje się herb Grzymała
(herb biskupa Goślickiego).
Ponad gzymsem Duch Św. pod postacią gołębicy.


Tablica współczesna poświęcona
Wojciechowi Oczko

 

   
 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK