Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Nowomiejska 15

    Nowomiejska 15, hip. 172, kamienica Korbowska, Fukierowska. Dom wzmiankowany 1505 kiedy jego właściciel Mikołaj Scholz (Scholtz) kuśnierz, odstąpił pas swego gruntu sąsiadowi Pawłowi Szelągowi (ul. Nowomiejska nr 17), w związku z budową przez niego ściany sąsiedzkiej (na głębokość jednego traktu). Od 1509 posesja w posiadaniu Stanisława, siodlarza, który ok. 1517 wzniósł dwutraktową kamienicę. Przed połową w. XVI własność Tomasza Korba, potem jego syna Mateusza, którzy w drugiej połowie XVI w. przebudowali kamienicę; zapewne wtedy podwyższona do czterech kondygnacji (wątek gotycki w ścianie od strony kamienicy nr 13 sięgał strychu nad III p.), a elewacja bogato dekorowana, być może już w renesansowym charakterze (1574 wzmiankowanych osiemnaście nowych rzeźb na kamienicy Korbowskiej). Od 1592 w posiadaniu Michała Fukiera, wkrótce zaniedbana. Przebudowana przez Jana Czirna, właściciela od połowy w. XVII i w związku z tym libertowana (1669 i 1676); zyskała wówczas układ trzytraktowy z przelotową sienią na osi i prostopadłymi do niej schodami w trakcie środkowym oraz latarnią. Kolejny właściciel Henryk Sznajder rozpoczął 1701 przebudowę kamienicy (która 1743 czteroosiowa, czterokondygnacjowa) oraz budowę murowanej oficyny od ul. Szeroki Dunaj (nr 12), dostawionej do muru obronnego i połączonej z kamienicą frontową oficyną boczną (oficyny te nie odbudowane po zniszczeniu 1944). Przed 1754 cała posesja przeszła w posiadanie pisarza skarbowego Jakuba Szubalskiego; w tym czasie mieszkało w niej prócz właściciela czterech komorników, m.i. malarz królewski Krzysztof Józef Werner i muzyk Rękiert.

Rodzinie Szubalskich, w których posiadaniu do 1819, przypisuje się renowację kamienicy i wystrój fasady. Dalsze przebudowy (głównie wnętrz i oficyn) za następnych właścicieli: Smotrzyńskich (Smatrzyńskich) 1821-53, Bębnowskich 1865-89, Riedlów 1907-30.
Wypalona 1944, zburzony trakt tylny do parteru; zachowała się fasada i elewacja podwórzowa, zabezpieczone 1947. Po rozebraniu pozostałości odbudowana 1954-55 wg proj. Stanisława Żaryna, bez oficyn, w nawiązaniu do stanu sprzed 1944, z zachowaniem dawnego układu parteru, rekonstrukcją fasady i z niewielkimi zmianami latarni. - Czterokondygnacjowa. Fasada czteroosiowa. W przyziemiu, na osi, nowy kamienny portal zamknięty hakiem koszowym, z obu jego stron okna (dawne wejścia do sklepów), nad którymi autentyczne, kamienne nadproża, z łezkami od spodu; ponad wejściem prostokątna ptytka kamienna, na której równoramienny krzyż i półksiężyc (gmerk?), zmontowana z autentycznych kawałków. Okna w profilowanych opaskach tynkowych z gzymsami podokiennymi, na I i II p. także z nadokiennymi. Dach z nowo projektowanymi wystawkami i latarnią.
Ściana szczytowa tylnego traktu domu i latarni (widoczna spoza kamienicy nr 17) pokryta sgraffitem z datą 1954.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK