Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

Baczyńskiego, Bagno, Pl.Bankowy, Bednarska, Bielańska, Boduena, Bracka, Canaletta, Chmielna, Corraziego, Czackiego, Daniłowiczowska, Pl.Defilad, Dowcip, Dynasy, Elektoralna, Fredry, Gałczyńskiego, Gamerskiego, Graniczna, Grzybowska, Pl.Grzybowski, Hipoteczna, skwer Hoovera, Jana Pawła II (strona wschodnia), Jasna, Al.Jerozolimskie (strona północna), Karasia, Karowa, Kopernika, Kozia, Krakowskie Przedmieście, Kredytowa, Królewska, Krywulta, Kubusia Puchatka, Małachowskiego, Mariańska (po obu stronach Świętokrzyskiej, Marszałkowska, Pl.Mirowski, Mazowiecka, Moliera, Moniuszki, Niecała, Niżyńskiego, Nowy Przejazd, Nowy Świat, Oboźna, Okólnik, Ordynacka, Orla, Ossolińskich, Pańska, Piłsudskiego, Plater, Pl.Powstańców Warszawy, Próżna, Przechodnia, Przeskok, Przybosia, Ptasia, Rysia, Senatorska, Sewerynów, Sienkiewicza, Sienna, Smolna, Al.Solidarności, Sosnowa, Szkolna, Szpitalna, Śliska (nr 3-9), Świętokrzyska, Tamka (od Kopernika do Pałacu Ostrogskich nr 40, 43-49), Pl.Teatralny, Tłomackie, Traugutta, Trębacka, Tuwima, Twarda, Warecka, skwer Wiecheckiego, Widok, Wierzbowa, Zgoda, Zielna, Zimna, Złota, Pl.Żelaznej Bramy.

historia ulicy

 

Jak podaje Jarosław Zieliński ("Atlas Dawnej Architektury Ulic i Placów Warszawy" - tom 5 str. 68") ; ok 1775 na odcinku Elektoralnej do Leszna (ob. Al. Solidarności); SOLNA. Po 1870 na odcinku od ul. Gęsiej (ob. Anielewicza) do Niskiej: NOWOKARMELICKA; po 1900 nazwa objęła także odcinek Gęsia - Pawia. Przed 1919 od Pawiej do Niskiej: DRUCKIEGO-LUBECKIEGO Franciszka Ksawerego. W 1956 na odcinku od Alej Jerozolimskich do Anielewicza MARCHLEWSKIEGO Juliana. Od 1961 cała ulica od Alej Jerozolimskich do ronda Babka: MARCHLEWSKIEGO Juliana. W 1990 cała ulica JANA PAWŁA II.

Na planach odbudowy, a nie jako oficjalna nazwa figuruje jako Trasa N-S, a następnie ulica Juliana Marchlewskiego. Tak historię tej ulicy (Marchlewskiego) opisuje Eugeniusz Szwankowski - "Ulice i place Warszawy. PWN. Warszawa 1970;

Ulica idąca od Al. Jerozolimskich do Al. Wojska Polskiego. Wraz z Al. Niepodległości i ulicami Chałubińskiego i Stołeczną stanowi jedną z głównych arterii komunikacyjnych Warszawy prowadzących z południa na północ. Realizowana była stopniowo jako długa i szeroka arteria na miejscu zburzonych podczas ostatniej wojny dzielnic oraz dawnych ulic Lubeckiego i Solnej. Pierwszy odcinek od Al. Jerozolimskich do ul. Krajowej Rady Narodowej (przywrócono dawną nazwę ul. Twarda) oddano do użytku w 1956 i nazwano ul. Juliana Marchlewskiego, działacza polskiego i międzynarodowego ruchu rewolucyjnego. Dalsze odcinki przebudowano w następnych latach. Pośrodku ułożono wydzielone tory tramwajowe, po bokach dwie jezdnie oraz szerokie chodniki z pasami zieleni. Ulica przechodzi przez osiedla: „Muranów Zachodni", „Mariańska" i „Mirów" i prowadzi do prowizorycznego dworca Warszawa-Centralna. Obudowana jest częściowo okazałymi blokami mieszkalnymi wzniesionymi po 1960 o 5 - 11- lub 16-kondygnacjach; jest jeszcze placem budowy.


W 1968 na wolnej przestrzeni między halą Mirowską i blokami domów postawiono pomnik Juliana Marchlewskiego w kształcie bryły z jasnego kamienia z odlaną w brązie głową (pomnik proj. Z. Wolska, otoczenie - arch. Z. Stępiński).  


prawdopodobnie 1955 r. powstaje zabudowa trasy N-S tu narożnik Ogrodowej


okolice Hali Mirowskiej bezpośrednio po wojnie


były i takie pomysły jak umieszczenie cyrku stałego pomiędzy Grzybowską i Krochmalną
...planik ten znalazłem w numerze "Stolicy" z marca 1960 r.

 
 
 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK