Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Blog Ciekawostki

Firma

Reklama

Spis ulic

 

    Freta 12

Freta 12. Kamienica Wojciecha Wielądki (Jana Gidelskiego)

Kamienica narożna, trójosiowa, dwupiętrowa. Wybudowana ok 1740 r., (wg innych źródeł w 1753) dla Jana Gidelskiego kupca korzennego, rajcy miasta Starej Warszawy. W latach 1790-94 mieszkał tu architekt i malarz Innocenty Mariano scenograf Teatru Narodowego (Wojciecha Bogusławskiego).
Spalona w 1944, odbudowana  w latach 1951-55 pod kier. arch. Stanisławy i Jerzego Dutkiewiczów. Odtworzono facjatkę na dachu wg. rys. Vogla.

Boczna elewacja zasłonięta niegdyś neogotycką galerią kościoła Dominikanów - przedstawia fresk upamiętniający odbudowę Starówki - autorstwa Bohdana Urbanowicza. W chwili obecnej (październik 2013) całkowicie odrestaurowana według pierwowzoru. Odtworzeniem fresku kierowała Pani Ewa Moroz - konserwator dzieł sztuki.

"Główne malowidło ma wymiary sześć na trzy metry. W arkadzie z iluzjonistycznie ukazaną głębią widać trzech murarzy przy pracy. Z lewego narożnika wyłania się pół sylwetki mężczyzny w kaszkiecie (profil), pośrodku stoi robotnik w drelichu roboczym. W prawej ręce trzyma kielnię, lewą wspiera się na rusztowaniu. Na szczycie konstrukcji z rur stoi trzeci murarz. Dokonuje pomiarów, sprawdza długość brakującego gzymsu, który ma zamocować do elewacji. Kiedy robotnicy pracujący przy remoncie kamienicy zobaczyli malowidło, kręcili nosami: - Jak ten murarz wszedł na rusztowanie? Gdzie są schody albo drabinka? I co na to przepisy bhp?
Na elewacji są jeszcze mniejsze dekoracje malarskie. W podłużnych polach międzyokiennych widać: ? w lewym - przybory kreślarskie (ekierkę, przykładnicę, rulony kalek czy plany), ? w środkowym - pień ściętego drzewa z młotkiem i cyrklem cieśli, ? w prawym - narzędzia pracy murarzy i malarzy. W dwóch kwadratowych polach są dwa dodatkowe malowidła. Na jednym strzaskana kolumna i smutna twarz kobiety."


cytat za: Wróciły malowidła z ulicy Freta - To murarska trójka - Dariusz Bartoszewicz, Gazeta Wyborca (wydanie internetowe)
16.11.2013

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK