Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Blog Ciekawostki

Firma

Reklama

Spis ulic

Baczyńskiego, Bagno, Pl.Bankowy, Bednarska, Bielańska, Boduena, Bracka, Burchego, Canaletta, Chmielna, Corazziego, Czackiego, Daniłowiczowska, Pl.Defilad, Dowcip, Elektoralna, Fredry, Gałczyńskiego, Gamerskiego, Graniczna, Grzybowska, Pl.Grzybowski, Hipoteczna, skwer Hoovera, Jana Pawła II (strona wschodnia), Jasna, Al.Jerozolimskie (strona północna), Karasia, Karowa, Kopernika, Kozia, Krakowskie Przedmieście, Kredytowa, Królewska, Krywulta, Kubusia Puchatka, Małachowskiego, Mariańska (po obu stronach Świętokrzyskiej, Marszałkowska, Miodowa, Pl.Mirowski, Mazowiecka, Moliera, Moniuszki, Niecała, Niżyńskiego, Nowy Przejazd, Nowy Świat, Oboźna, Okólnik, Ordynacka, Orla, Ossolińskich, Pańska, Piłsudskiego, Plater, Pl.Powstańców Warszawy, Próżna, Przechodnia, Przeskok, Przybosia, Ptasia, Rysia, Senatorska, Sewerynów, Sienkiewicza, Sienna, Smolna, Al."Solidarności", Sosnowa, Stawki, Szkolna, Szpitalna, Śliska (nr 3-9), Świętokrzyska, Tamka (od Kopernika do Pałacu Ostrogskich nr 40, 43-49)  Pl.Teatralny, Tłomackie, Traugutta, Trębacka, Tuwima, Twarda, Warecka, skwer Wiecheckiego, Widok, Wierzbowa, Zgoda, Zielna, Zimna, Złota, Pl.Żelaznej Bramy.

historia ulicy i patrona

 

Ulica idąca od Świętokrzyskiej do ul. Traugutta.
Powstała w 1866 w wyniku parcelacji gruntów pomisjonarskich i w 1867 nazwana została przez rosyjski magistrat ul. Włodzimierską, na cześć księcia ruskiego Włodzimierza. Od 1868 na terenie ogrodu pomisjonarskiego odbywały się przedstawienia cyrku „Rappo"; w 1872 Salomoński wzniósł prowizoryczny budynek swego cyrku. Od 1870 Czackiego zabudowywana była kamienicami i siedzibami instytucji, banków i stowarzyszeń; do najstarszych należał gmach Towarzystwa Kredytowego m. Warszawy z 1870 (arch. J. Ankiewicz, rozbudowa W. Marconi); do późniejszych (pod ob. nr 3/5) Stowarzyszenie Techników założone w 1898 (arch. S. Szyller). Od Czackiego idzie zaułek zwany Dowcip, wychodzący bramą na Mazowiecką. Nazwę ul. Tadeusza Czackiego, uczonego i działacza oświatowego okresu oświecenia, otrzymała ulica w 1916.
Po wojnie na miejscu zniszczonej w większości zabudowy mieszkalnej wzniesiono po 1950 gmachy ministerstw (m. in. Min. Finansów) oraz innych instytucji. W dawnym gmachu Stowarzyszenia Techników mieści się Naczelna Organizacja Techniczna.
(E. Szwankowski - zob. bibliografia).

 

Za przewodnikiem krajoznawczym Warszawy z 1938 roku podajemy:
nr 3/5 - gmach stow. Techników, mieszczący lokale biurowe, piękna salę balową, fachową bibliotekę.
nr 9-15 - niewielka ślepa uliczka, t. zw. Dowcip, powstała stąd, że właściciele małej oficynki, mieszczącej się w głębi prawnie mieli zastrzeżony widok na wieże kość. św. Krzyża i nie pozwolili widoku tego domami zasłonić.
nr 21/25 - T-wo Kredytowe Miejskie (arch. J Ankiewicz 1870 r.), posągi na fasadzie dłuta T Rygiera, A Pruszyńskiego, L. Kucharzewskiego, H. Ostrowskiego i P. Welońskiego. Wewnątrz w wielkiej sali plafon W. Gersona.

Na rogu ul. Traugutta - Gmach Kom. Kasy Oszczędności m. st. Warszawy

Patron ulicy Tadeusz Czacki (1765 - 1813).
CZACKI Tadeusz (1765-1813), historyk, organizator szkolnictwa, działacz gospodarczy, bibliofil, założyciel Liceum Krzemienieckiego i Biblioteki Poryckiej, współzałożyciel Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk. Ur. się 28 VIII w Porycku na Wołyniu jako syn Feliksa (Szczęsnego), podczaszego kor.,i Katarzyny z Małachowskich. Kształcił się w domu rodzinnym pod kierunkiem jezuity Faustyna Grodzickiego. W latach 1768-74 przebywał w Gdańsku wraz ze stryjem Franciszkiem Czackim (1728-1787); mieszkał wtedy przy ul. św. Ducha. W 1784-6 pracował w Komisji Skarbowej, a w latach 1786-92 w Komisji Skarbu Koronnego. Był inicjatorem sporządzenia mapy hydrograficznej Polski i Litwy, którą wykonał por. J. Mahler, jego współpracownik. W 1790 jako komisarz Komisji Skarbu Koronego brał udział w obradach nad traktatem handlowym z Prusami. W opublikowanym w 1790 roku dziełku Reffleksye nad uszkodzeniem dla krajów polskich wynikającym z zaniedbywania handlu, pochodzącego z mniej ważenia, porzuconej nad Gdańskiem opieki wskazywał na pożytki płynące z utrzymania Gdańska przy Polsce (t.r. ukazał się w Warszawie przekład na jęz. niem.) W rękopiśmiennej pracy z 1792 r. Uwagi o handlu z Anglią, Portą Ottomańską i innymi narodami Czacki przedstawił znaczenie Gdańska dla handlu Anglii z Polską. W swej najważniejszej pracy O litewskich i polskich prawach (t. I-II 1800-1) wykorzystał zbiory archiwum m. Gdańska i wiele dzieł gdańskich uczonych oraz prac o Gdańsku, przez co zawarł w niej wiele źródłowych informacji dotyczących Gdańska i Pomorza, np. w tomie I omówił prawo składu dla Gdańska, w tomie II umieścił tabl. ilustrującą eksport zboża przez Gdańsk.

W załączonym tu atlasie numizmatycznym zamieścił wizerunki wielu gdańskich, elbląskich i toruńskich monet; była to pierwsza polska praca numizmatyczna obejmująca całość naszej numizmatyki. W lipcu 1792 r. zakończył pracę w Komisji Skarbowej i rozpoczął na szeroką skalę akcję bibliofilsko-kolekcjonerską. W 1795 r. umieścił swe zbiory w Porycku na Wołyniu. W poszukiwaniu materiałów historycznych udawał się wielokrotnie do Gdańska, Oliwy, Torunia i Elbląga. W Gdańsku zatrzymywał się w hotelu "Dom Angielski" przy ul. Chlebnickiej, Olivaer Herberge (Targ Drzewny), "Koenigsberger Herberge" (ul. Elbląska). Zamierzając poświęcić się dziejopisarstwu, gromadził zwłaszcza pamiątki przeszłości narodowej źródła i materiały historyczne Biblioteka w Porycku liczyła 1558 wol. rękopisów, ponad 8500 tomów dzieł pol., 34 tys. obcych i ok. 20 tys. broszur. Z zachowanych katalogów wynika, że posiadała wiele druków pomorskich, m.in. dzieła J. Heweliusza, B. Keckermanna, G. Lengnicha, G. Reygera, M. Volckmara, F. Kluvera. Obecnie większość poloników z tej biblioteki znajduje się w zbiorach Biblioteki Czartoryskich w Krakowie. Czacki był jednym z inicjatorów, założycieli i najbardziej aktywnych członków Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie. W 1801 r. odbył podróż naukową do Królewca, Fromborka i Gdańska. Zwiedzał Gdańsk m. in. w 1801, 1802, 1803. Zawarł wtedy znajomość z K.C. Mrongowiuszem, który wspomniał go w podręczniku z 1805. Rezultatem tej znajomości były starania Czackiego w 1805 r. o sprowadzenie Mrongowiusza do Krzemieńca na bibliotekarza i nauczyciela Gimnazjum Wołyńskiego (późn. Liceum Krzemienieckiego), założonego przez Czackiego w t.r. W 1802 r. założył krótko istniejącą spółkę handlową Towarzystwo Żeglugi. Był żonaty od 1792 z Barbarą Dembińską. Zm. 8 II 1813 r. w Dubnie. 18 VI 1965 r. nadano jego imię statkowi handlowemu, m/s Czacki".

(Biogram Tadeusza Czackiego (1765-1813), Słownik Biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, suppl. I, Gdańsk 1998 - opracowała Małgorzata Czerniakowska).

Jak podaje Tygodnik Ilustrowany nr 69 ze stycznia 1861 roku: odznaczony orderem św. Stanisława w 1786 roku, a w 1791 Orderem Orła Białego.

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK